Повечето спортисти, които сериозно се занимават с фитнес клубове в продължение на няколко години, са имали наранявания с различна тежест. Навременните мерки за превенция могат значително да намалят вероятността от получаването им.
В този материал ще разгледаме най-често срещаните наранявания и мерките за тяхната превенция.
Навяхвания и разкъсвания
Това е обща и най-популярната група фитнес наранявания. Могат да пострадат:
- връзки-връзки между костите;
- сухожилия – закрепване на мускулите към костите;
- самите мускули.
По тежест се отделят:
- Леко разтягане. Влакната на тъканта се простират малко повече от физиологичната граница, възможни са малки разкъсвания. Това се случва в повечето случаи на наранявания във фитнес залата. Проявява се под формата на лек оток, болка при движение или докосване на засегнатата област. Тренирането дори при лека болка е забранено до пълно възстановяване, което средно отнема 2-3 седмици.
- Разтягане със средна тежест. Това разкъсване на влакната се проявява под формата на подуване, натъртване, по-силна болка. Възстановяването отнема повече време.
- Разкъсване и откъсване. Пълно разкъсване се появява в сухожилията (по-често), сухожилията и мускулите (по-рядко). Също така има разкъсване на сухожилието от мястото на закрепване. Може да се наложи операция.
По време на силови тренировки най-често страдат връзките на лъчетапната, лакътната, раменната и колянната стави.
Има много случаи на разкъсани гръдни мускули – това се дължи на прекомерното вдигане на тежки килограми. Най-често се случва при вдигане от лег. Мускулните влакна на гърдите се късат и е нужно много време за възстановяване. В повечето случаи, лекарите препоръчват операция, за да изглеждат симетрични. Но много хора предпочитат да не се оперират и се забелязват леки буци (при стягане) на гръдните мускули.
За да предотвратите този тип наранявания, трябва да:
- не забравяйте да извършите внимателно загряване дори преди малка тренировка (включително преди кардио);
- стриктно спазвайте техниката на изпълнение на упражненията;
- обърнете внимание на правилното възстановяване – често нараняванията са резултат от кумулативния ефект при претрениране или прекомерно натоварване;
- не се разсейвайте и не говорете по време на тренировката;
- не извършвайте вредни упражнения, или такива, на които не знате и не сте свикнали с техниката на изпълнение.
Междупрешленна херния на лумбалния гръбнак
Херния диск е екструдиране на ядрото поради разрушаване на фиброзния пръстен. Изпъкналостта на ядрото без разрушаване на пръстена се нарича издатина. Общо 4 степени на изпъкналост.
Причината в този случай е механичното въздействие, постепенното разрушаване на структурата на диска поради високите аксиални натоварвания на гръбначния стълб и неправилната техника. Най-опасните от тази гледна точка упражнения:
- клекове с щанха;
- мъртва тяга (сумо и класика);
- румънска тяга;
- наклони с щанга напред;
- дърпане на щанга към колана – чукове.
Всички хора с проблемен гръб тези упражнения е по-добре да бъдат отстранени от програмата или да се извършват с минимални тежести, за да се изключат всякакви негативни прояви.
- не забравяйте да направите хиперекстензия, за да укрепите мускулите на долната част на гърба;
- работете върху мускулите на пресата-силен гръб със слаба преса също може да доведе до нараняване;
- не падайте под 6 повторения в горните упражнения;
начинаещите не правят тези упражнения през първите няколко месеца, докато не укрепят мускулния - корсет и лигаментния апарат с подготвителни, по-прости упражнения;
- спазвайте техниката на извършване на тези движения, особено внимателно наблюдавайте позицията на гръбначния стълб.
Наранявания на коляното
Има три основни вида наранявания на коляното:
- навяхвания (разгледани по-горе);
- увреждане на хрущяла;
- увреждане на менискусите (във фитнеса са доста редки).
Струва си да останете обърнете по-подробно вниамние върху увреждането на хрущялните структури, покриващи ставните повърхности. Най — честата причина за това е бягането при хора с наднормено тегло. Всеки допълнителен килограм създава повишено натоварване на коленете. Колкото по-затлъстяване, толкова по-силно страда ставата.
Проблемът е, че травмата най-често не се проявява веднага. Хрущялът се разрушава постепенно, остеоартритът може да се прояви дори няколко години след натоварването. Също така една от причините за това нараняване може да се нарече мит, че бягането е задължително за отслабване. Вече разбрахме, че за загуба на тегло е важен само калориен дефицит, а силовото обучение е за предпочитане пред аеробното.