Медитацията се е превърнала в част от ежедневието на днешното общество. Значението й за първи път е открито от хората в Южна Азия и сега бавно се разпространява и в западния свят. Медитацията ни помага да успокоим ума, тялото и душата си, но невинаги е толкова лесно да постигнете желания ефект. Има много различни техники за медитация и е важно да приложите тази, която има най-голям ефект при вас. Предлагаме ви няколко от най-известните и най-практикувани днес техники.
Видове техники на медитация
Основна медитация – това е най-простата техника. Тя не изисква някаква по-специална подготовка, нито пък молитви или нещо от този род. При основната медитация сте сами, заставете неподвижно и се фокусирате само и единствено върху вас, без да издавате никакъв шум. В главата ви може да има мисли, но никога не позволявайте те да ви разсейват. По този начин ще постигнете пълен контрол над себе си.
Фокусирана медитация – тази медитация се различава от основната по това, че при нея трябва да се фокусирате върху нещо определено. Докато при техниката за основна медитация от вас се иска да не обръщате внимание на нищо друго, освен на себе си, тук нещата са точно на обратно. Целта при фокусираната медитация е да тренирате контрола върху съзнанието си.
Мантра – една много уникална техника за медитация, при която звуците играят много голяма роля. При мантрата се пускат звуци, върху които трябва да се концентрирате. Практикуващите тази техника ще изпитат изключително умствено и физическо самосъзнание.
Дихателни упражнения – тук медитацията се концентрира върху комфорта. Не се изисква фокусиране върху определен предмет или мисъл. Нужно е да дишате бавно и да абсорбирате и усетите дишането в съзнанието си. Усетете въздуха, който преминава през носа и дробовете ви. Повтаряйте вдишване и издишване докато умът ви не се успокои.
Прикован поглед – тази техника за медитация е подобна на фокусираната медитация. Разликата е в това, че тук фокусирате погледа си върху някакъв обект. Чрез продължителното наблюдаване на обекта, медитиращият развива оптичните си функции и интуиция.
Чакра медитация – това е една от най-трудните техники за медитация. Също така обаче, чакра медитацията може да ви отведе до най-дълбокото състояние на самоосъзнаване. При нея основното е изразяването и осъзнаването на вътрешната енергия и ум.
Музикална медитация – уникалното при медитирането на музика е, че не навлизате в дълбока медитация, но все пак постигате желания ефект на релаксация с помощта на лека и успокояваща музика.
Чист ум – медитация, почти като основната. Разликата е в това, че докато основната техника позволява присъствието на мисли в главата ви, но без те да ви разсейват, тук целта е да изчистите ума си от всичко. Забравете за всички мисли и проблеми.
Осъзната медитация – целта при тази техника за медитация е да сте напълно наясно с цялата обкръжаваща ви среда. Трябва да застанете на идеалното място, където можете най-добре да осъзнаете случващото се около вас. След това е нужно напълно да се фокусирате и да попиете всеки детайл в съзнанието си.
Ходене – за разлика от останалите техники до тук, тази включва физическо усилие. Тук не седите да релаксирате на едно място. Вместо това намерете подходящо място за разходка, където никой друг не ходи. При тази техника се фокусирате върху движението и дишането си, като свързвате ума си с природата.
След като ви показахме някои от най-популярните техники за медитация, може би ще си зададете въпроса колко дълго и колко често трябва да медитирате. Обикновено се препоръчва да го правите по 20 минути два пъти на ден, но всъщност не е важно колко време сте отделили за медитация, тъй като от значение е да достигнете онова ниво на съзнанието, при което времето е относително и 20 минути могат да ви се строят като цяла вечност или да минат за секунди.